Motto: V životě můžete dosáhnout čehokoliv, máte-li odvahu o tom snít, inteligenci vytvořit plán  a vůli dotáhnout ten plán do konce

 

POZNEJTE  6  OSVĚDČENÝCH TIPŮ, JAK DOSÁHNOUT USKUTEČNĚNÍ SVÝCH SNŮ

 

Jste perfekcionista nebo puntičkář?

suit-portrait-preparation-wedding.jpg

Usilujete stále, aby vaše práce byla skvělá a bez chybičky? Máte potřebu zdokonalovat každou věc, kterou uděláte, a to na úkor vašeho času, pohody a zdraví? Potom se možná řadíte mezi lidi, kterým se říká perfekcionisté.

Perfekcionisté hledají ve všem nedokonalosti a chyby, hlavně v tom, co sami dělají. Mají pocit, že by to mohlo být lepší, případně že lepší by měli být i oni sami. Když výsledek jejich snažení není absolutně dokonalý, jsou nespokojení a frustrovaní.

Jak poznáte úroveň perfekcionismu u člověka? Dumáte, zde se k nim také neřadíte?

Podívejte se na některé ze znaků, které perfekcionistu charakterizují:

1. Je na sebe velmi tvrdý. Vždy, když něco pokazí, velmi si to vyčítá. Většinou ani nezáleží na tom, jestli pochybil jen on sám, nebo to bylo při součinnosti více lidí. Perfekcionista chyby vztahuje na sebe a dlouho se potom cítí špatně.

2. Vyznačuje se přístupem „všechno, nebo nic“. Buď je vše dobře a v pořádku, nebo špatně. Všechno mezi tím neuznává.

3. Když spatří chyby v díle, které tvoří (případně na kterém se podílí), okamžitě se je snaží napravit.

4. Má velmi vyhraněné představy, jak by věci měly být provedeny. Je často velmi těžké sladit je s představami ostatních. Proto je občas velmi těžké najít lidi, kteří by s perfekcionistou dokázali spolupracovat.

5. Dostává se do depresí, pokud nemůže dosáhnout svého cíle. Stále je v pochybách, zda vše udělal správně, či se nemohl k cíli dostat jiným způsobem.

6. Má na sebe velmi vysoké nároky. Jeho mysl je naprogramována k tomu, aby si dával stále jen vysoké cíle. Ty mu zpravidla nestačí a snaží se donekonečna „zvyšovat svoji laťku“. Žádný úspěch není pro něj dost dobrý a dostatečný.

7. Odkládá některé činnosti jen proto, aby vystihnul vhodnou chvíli. Čeká na nejvhodnější okamžik, aby mohl být připraven a aby mohl práci vykonat co nejkvalitněji. Nicméně se může stát, že ten správný okamžik nakonec nepřijde a na své váhání může doplatit.

8. Neustále vidí nějaké drobnosti a nedostatky, třebaže jiní jsou přesvědčeni, že vše je už dokonalé. Nebo může být orientovaný na detaily, které jako perfekcionista vidí na míle daleko.

9. Tráví zbytečně moc času jen proto, aby vše bylo dokonalé. Dokonalost je pro něj konečným cílem. Často obětuje osobní čas, spánek i pohodu, jen aby jeho práce byla na nejvyšší úrovni.

10. Je hodně citlivý na kritiku jiných. Povětšinou totiž hodně dá na mínění druhých lidí a snaží se, aby ve všem vyhověl. Při kritice jej následně přepadá zlost a frustrace.

11. Často trpí úzkostnými stavy a malou sebedůvěrou. Na pracovišti pak může mít nízkou produktivitu, jelikož spoustu času tráví řešením nepodstatných problémů.

Jak jste dopadli? Kolik bodů z výše uvedeného výčtu platí pro vás? Určitě nelze jednoznačně říci, kdy se člověk skutečně stává perfekcionistou. Nicméně pokud jste se našli v 5 a více bodech, zřejmě už se můžete nazývat perfekcionistou…

Je třeba však dodat jednu důležitou věc.

Možná z uvedených řádků vyznělo, že být perfekcionistou není zrovna ideální vlastnost. Nicméně je dost podstatný rozdíl mezi perfekcionistou, který usiluje o dokonalost i tam, kde to není tak důležité, a člověkem, který se snaží nastavit vysokou laťku tam, kde je to skutečně podstatné. V pozitivní formě může být perfekcionizmus  velmi prospěšný. Určitě není nic špatného na snaze dělat vše opravdu dobře a precizně. Právě naopak.

V mnoha odvětvích musí být lidé skutečně perfektní, aby něčeho dosáhli. Jmenujme vědce, umělce, sportovce a další. Většinou tato vlastnost (pokud nedosahuje stavu, kdy už by se dala nazývat diagnózou či patologickým jevem) přináší člověku spíše výhody jednak v profesi, tak i v osobním životě.

Na závěr jsem vybral k zamyšlení dva citáty, které se tématu dosti týkají:

„Lidé, kteří chtějí za každou cenu mít v pořádku i ten nejméně podstatný detail, na něm stráví tolik času, že pak nestíhají to podstatné.“

„Dělat to nejlepší, co můžeš a být perfektní, jsou dvě rozdílné věci. Ta první je o rovnováze, ta druhá ne.“

Pokus se vám článek líbí, prosím sdílejte jej svým přátelům.

pexels-photo.jpg

6 tipů k šťastnějšímu životu

Nečekejte, až vám život proklouzne mezi prsty, a pusťte se do splnění svých snů

 

6 UŽITEČNÝCH TIPŮ, JAK NESNÍT O SVÉM ŽIVOTĚ, ALE ŽÍT SVÉ SNY

Motto: Nezměníte politiku, jiné lidi, ani počasí, ale můžete změnit sebe. Třeba i tím, že se pustíte do plnění svých snů.